"Vikingai" – Vilniaus vandens turizmo sporto klubas

VILNIAUS VANDENS TURIZMO SPORTO KLUBAS

Apie klubą Iš žygių sugrįžus Lietuvos maršrutai Prieš žygį Nuorodos Į pradžią
    "Rytų Sajanai. 4 – 5 sudėtingumo kategorijos žygis Žomboloko ir Okos upėmis
    Vytautas Rutkauskas

Dalyviai:
             1. "Baba Grom" – keturvietis katamaranas su keleiviu / Vytautas Rutkauskas, Agnė Budriūnaitė, Marius Krivelis, Romualdas Jonys, Eimantas Gelucevičius.
             2. "Kakutis Neapverčiamasis" – dvivietis katamaranas / Algis Ramanauskas, Denisas Balujevas.
             3. "Kurklys" – dvivietis katamaranas / Vitalijus Rudzinskas, Arvydas Noreika.

             Nuo Vilniaus iki Baikalo ežero pakrantėje esančios Sliudiankos traukiniais beldėmės beveik 5 paras. Marius skrisdamas lėktuvu kelyje pirmyn–atgal sutaupė daugiau nei savaitę laiko. Na, bet kartą gyvenime verta išbandyti ir tokią atrakciją…
             "…. Trys su puse paros miegojimo, spoksojimo pro langą, įvarių Rusijos regionų alaus degustavimo tarpinėse stotyse, pyragėliai su kopūstais ir bulvėmis ir visa tai lydintis baisus karštis. Sliudiankoje buvome 7 val. ryto vietiniu laiku…(Vytas)"


2002.07.30
Sliudianka – Sencos upė šalia Šasnuro; (automobiliu) ~300 km.


             Sliudiankoje praleidome gerą pusdienį: užsipirkome maisto, prisiregistravome pas vietinius milicininkus ir, sulaukę Mariaus (jo reisas vėlavo dėl Šeremetjevo–2 aerouoste avariją patyrusio lėktuvo), už 3000 rub. mikroautobusiuku nuvažiavome iki gyvenvietės Mondy. Čia asfaltuotas kelias nusuka į Mongoliją, todėl teko samdytis visureigį. Jį mums "padovanojo" buvę traukinio bendrakeleiviai. Kadangi jau buvo vakaras, jie pabijojo sutemus blogu keliu leistis į Uriko upės slėnį ir nakvojo šalia Mondy. Naktinis pasivažinėjimas atsiėjo 5500 rub…
             "… Su gazonu lėkėm po bezdarožju kaip bešeni. Atsikratėm viską, ką buvo galima atkratyti. Kelis kartus buvom sustoję prie "BOGO". Kaip aiškino vairuotojo tėvas, tai šventos buriatų vietos, kur pridėta aukų (cigarečių, kapeikų, vodkos, apkramtytų duonos gabalėlių) ir priraišiota skudurų. EXTREM–2 S GAZAVIKOM darėm 6 valandas. Pakeliui, tiesą sakant, buvom susitikę su durnais girtais buriatais su URALU, kurie neaišku, ko norėjo, bet elgėsi nachališkai.

 

             Pagaliau užbaigėm šį etapą, pasistatėm savo namukus tamsumoje ir greit sumigom nejudančiame guolyje… (Romas)"


2002.70.31
Šasnuras – Debe Chutel perėja; (pėsčiomis + "vachtovke") 15km + 3km.


             Naktį važiuojant sunkvežimiu, sunku buvo orientuotis, todėl iki mums reikiamo posūkio į Debe Chutel perėją liko apie 10 km. Teko kaitinant saulei su pilnutėlėm kuprinėm tą atstumą įveikinėti pėsčiomis. Tiesa, paskutinius 3 km mus pavežėjo "vachtovkė" su Voronežo turistais. Jie taip pat traukė link Žomboloko. Po pietų pradėjom kilti į perėją. Tiesa, nuo Sencos upės iki taip vadinamos perėjos tereikia pakilti tik 200 m, bet ėjimas drėgna samanota taiga…
             "…Tik išsimušus pakankamai aukštai, mes suprantame, kad ne pagal tą upelį išsimušinėjame prie perėjos. Taigi po trumpo pažvalgymo ir padraugavimo su azimutu nuspręsta traversuoti ir ieškoti mūsų upeliuko (Kuda on nafik smylsia?!). Kirtus vieną upeliuką, Arvydas, matyt, užmetė akį į laikrodį, po ko buvo nuspręsta, kad pofik tas upeliukas, ieškom nakvynės, bo jau 9.00 ir jau temsta. Taigi visi keikiasi ir ieško vietos nakvynei, o aplink samanų kimsai ir sąvartos. Mums pasiseka – po kokių 5–10 min. paskelbiama, kad vieta yra ir mes su džiaugsmu nusiimam kupres…(Algis)"

 


2002.08.01
Debe Chutel perėja – Olon Nuro ežerai – Terok Nur perėja; (pėsčiomis) 12 km.


 

             Naktį palijo, bet dieną oras vėl nuostabus. Labai greitai išlindom iš miško į atviresnius plotus, bet visą laiką teko klampoti per samanotą pelkę. Nejučiom persivertėme per perėją ir išvydome Olon Nuro ežerus. Saloje jau stovėjo Maskvos vandenininkų grupė. Čia ir mūsų plaukimo pradžia. Bet prieš tai turim tris dienas pasivaikščiojimams. Tad pasiimame maisto, paslepiame katamaranus su likusia manta ir patraukiame "Vulkanų slėnio" link…
             "…Ir vėl užversta medžiais pelkė, šlaitai, uogos, moškės ir gilus gilus kvėpavimas. Išsiblaškėme po šlaitus ir kai galų gale Marius su Vytu atrado taką, nebegalėjo prisišaukti likusiųjų. Betvarkė, kai vadas negali prisišaukti komandos, kuri zylioja kas sau kaip buriatų karvės. Ir užsispyrę kaip jos. Rezultate susitikome visi ir užlipome į perėją. Šita jau buvo nieko. Į viršų lipti, žinoma, nėra pats džiaugsmingiausias dalykas, bet kalnai yra gerai bet kuriomis sąlygomis. Svarbu nepamiršti, kad atostogos, kaip Arvydas sako. Dar jis sako, kad pastarosiomis dienomis mes pernelyg dažnai tą pamirštame…(Agnė)"
             Nakvoti sustojom likus maždaug kilometrui iki ežerėlio, esančio ant Terok Nur perėjos.2002.08.02
Terok Nur perėja – Barun Chadarus aukštupys; (pėsčiomis) 20 km.


 

             Ryte budėjo Marius su Romu ir sušėrė mums dvigubą ryžių normą. Agnė pasibaisėjo, bet ką čia bepeši, "šaukštai jau po pusryčių…". Greitai priėjome Terok Nuro ežerėlį. "Toks grožis…, šventa vieta," – pamanė seniai, – "kaip tik mūsų Eimantėlio krikštynoms… Na, Eimucha, maukis kelnes – pradėsim įšventinimo apeigas". Ir taip gimė dar vienas turistas – Eimantas Gelucevičius.
             Šalia Zun Chadaruso upelio radom trobelę, o šalia jos – dar garuojančias gyvulio kepenis. ?! Čia mūsų nuomonės ir išsiskyrė. Aš su Marium agitavom link "Vulkanų slėnio" eiti tiesiai perkopiant per 2500–2700 m aukščio plokščiakalnį, motyvuodami, kad tokiu giedru oru verta pažvelgti į kalnus iš viršaus. Vitalijus su Arvydu norėjo eiti kairiau taku ir dar suspėti nulėkti iki Chaito Golo karštų šaltinių.
             Bet "…nužygiavome ten, kur takai žemėlapyje dar nepažymėti. Saulė švietė nepavargdama ir 14.30 stabtelėjome pietums prieš traversuodami plokštikalnę. Visą likusią dienos dalį sukome ratą apie bevardę viršūnę. Po to, kai jau ruošėmės leistis, paaiškėjo, kad esame visai ne ten, kur galvojome. Toliau tęsėme vadinamąjį "traversą": pradžioje per begalinius akmenų nuobirynus, vėliau jau šiek tiek žolėmis padengtais šlaitais. Laikas bėgo nenumaldomai, o mes prie tikslo artėjome labai lėtai. Galvoje sukosi balsu neišsakytos mintys, kad vaikščiojimas kalnuose, kaip ir gatvėje, turi savo taisykle, kad neverta ignoruoti kartografų triūso ir ieškoti naujų takų per kalnų šlaitus. Jei jų niekas nepramynė iki šiol, reiškia, tai nėra geriausias pasirinktas kelias, o neretai būna ir pavojingas…(Arvydas)"
             Turėjome pakankamai laiko grožėtis nuostabiais Sajanų kalnų toliais, bet pavargome atitinkamai. Tik vėlokai vakare nusileidome į Barun Chadarus upės slėnį.


2002.08.03
Barun Chadarus aukštupys – Vulkanų slėnis – Barun Chadarus upė netoli Zun Chadarus intako; (pėsčiomis) 23 km.


 

             Ryte susipakavome daiktus ir paslėpę kuprines nušuoliavome apžiūrėti "Vulkanų slėnio".
             "…Вышли в 1015 и в 1030 мы уже были в Долине вулканов. Первый вулкан – Перетолчина высотой 2044 м. Оба вулкана представляют из себя правильные конусы. Уклон конуса примерно 50-60о. Пока подходили к первому вулкану, фотографы выполняли свою работу, а все остальные позировали им. Всевозможные зверьки типа грызунов (суслики и др.) присутствовали при этом и тоже успешно выполняли работу фотомоделей.
             Наверху первого вулкана при виде кратеров народ углубился в себя. А Марюс углубился вглубь кратера. Кратер представлял из себя круглую, ровную площадку. Последовал ряд предложений, одно из них внизу кратера устроить бой гладиаторов. И Альгиса чуть было не столкнули вниз.
             Второй вулкан Кропоткина (2074 м.) находится в 40 – 50 минутах ходьбы от вулкана Перетолчина. Туда и направили мы свои стопы. Идти надо по лавиному полю (по кекурнеку). Тучи, которые невесть откуда появились, медленно двигались в нашу сторону и не предвещали ничего хорошего. Так как тропы подъема на вулкан Кропоткина не было, каждый поднялся по своей тропе. Забежали наверх, быстро покурили, пофотографировали. Эймантас спустился вглубь кратера: и откуда он силы и оптимизм качает?...(Vitalijus)"
             Pradėjo lynoti ir, kadangi dalis mūsiškių neturėjo striukių, puolėm žemyn ir pasileidom tekini per "kekurnikus" link stovyklavietės. Vėl prasigiedrijo. Papietavome ir 15.45 pasukome atgal link Žomboloko. Dabar žygiavome palei Barun Chadarus upelį išmintu taku. Prasidėjus taigai, takas tai pradingdavo, tai vėl atsirasdavo.

             Apie 21 val., likus porai kilometrų iki Zun Chadarus intako, stojome nakčiai. Eima ištraukė draugų įdėtą siurprizėlį. O ten – plėjeris su kasete, kurioje "Sajanų radijo iš Vilniaus" įrašai. Taip ir perdavinėjome visą vakarą siurprizėlį iš rankų į rankas, klausydamiesi mielų ir sąmojingų draugų balsų.


2002.08.04
Barun Chadarus upė – Olon Nuro ežerai; (pėsčiomis) 12 km.


 

             Sunku ir nemalonu lįsti iš palapinės. Stovyklavietė šlapiuose krūmuose, o lietus tai aprimsta, tai vėl prasideda. Beveik iki pat Zun Chadaruso normalesnio tako taip ir neradome. Santakoje aptikome geologų studentų stovyklą – pabendravom, parūkėm ir jau geru taku kopėm link savo Terok Nuro šventežerio.
            "…Возле озерца выглянуло солнце. Дальше еще лучше. Когда спускались с перевала, около 2.15, облака начали разбегаться и выглянуло солнце.
             Cool! Вид на долину Жомболока сверху отличный. Спускаемся дальше. С горы очень быстро. Дальше проходим болото, гибник. Мертвый пихтовый лес. Доходим до места заброски, проходим его, блуждаем по болоту без тропы, но наконец выходим к топовому месту, где все водники разбивают лагерь и ставят каты. Хорошее удобное место. Сбрасываем и выгружаем рюкзаки. Обед с джентельменским наборчиком. Солнце светит, тепло…(Denisas)"
             Parsinešėme "užmetimą" ir pradėjome leisti berželius bei maumedėlius katamaranų statybai. Keturvietis "Baba Grom" ir dvivietis "Kakutis Neapverčiamasis" jau yra atlaikę daug mūšių, o dvivietis "Kurklys" – naujas mūsų tvarinys, tad jį surinkinėjom ypatingai kruopščiai.
             Vakare įprastinė upės dvasių raminimo ceremonija. Agnė ištraukė brolio siurprizą – konjako buteliuką. Vakarojome prie laužo po giedru žvaigždėtu dangum, atsispindinčiu lygiame ežerų vandenyje.
2002.08.05
Olon Nuro ežerai – Žomboloko upė už 42–ojo slenksčio; (plaukte) 15 km.


             Rimtai supakavę daiktus ir nudirbę baigiamuosius statybų darbus po pietų išplaukėme. Jau pajudėjus, į mūsų paliktą salelę plūstelėjo nauja turistų vandenininkų grupė. Tarp ketvirto ir penkto Olan Nuro ežerų labai gražus ir fotogeniškas 1,5 m aukščio nupylimas.
             "…Štai pirmas slenkstukas. Sustojam prieš jį, ir Admirolas vertina situaciją. Senelis su Arvydu pasirodo drąsesni ir puola pirmi be apžiūros (kieti bičai). Sulaukę Algio su Denisu, varom ir mes. Praeinam slenkstį be didesnių nuotykių ir laukiam trečio laivo. Algis vos neišvirsta – gražu stebėti iš šalies. Adrenalinas sukilęs, nuotaika nuostabi, varom toliau…(Eima)"
             Penktas ežeriukas trumpas (apie 500 m). Iš karto už jo upė teka per krūmynus ir išsišakoja į keleta smulkių protakų. Kelis kartus teko šokti iš katamaranų ir prasivesti laivus į vandeningesnę vagą. Bet tai truko neilgai. Upės vanduo vėl susirinko į krūvą. Nežvalgydami įveikėme 40–ą bei 41–ą slenkstuką ir sustojome apžiūrėti 42–ojo. Neišpasakytai daug mėlynių. Slenkstį įveikinėjome po vieną ekipažą, kiti komentavo ir fotografavo. Prieš atsišvartuodami pastebėjom "Baba Grom" dugne skylę. Nusiteikėm už slenksčio stoti nakvynei ir laivo remontui. Penkiese ir su visa manta puolėme į slenkstį ir užlėkėme dar ant vieno akmens, kuris galutinai subjaurojo mūsų "Bobutės" pilvą.


2002.08.06
Katamarano remontas


             "…Šiandien dniovkė. Vakar praplėšėm BABAI GROM pilvą. Naktį susiuvom. Šiandien nuo ankstaus ryto su Vycka bandom klijuoti beveik be klijų (jų liko labai mažai po Vitalio). Chebra slampinėja, maudosi, prausiasi, skalbiasi. Vakare Vytas su Seneliu nuėjo pažiūrėti slenksčių. Romas padarė GRANT balių savo dukros Akvilės gimtadienio garbei; o BABAI GROM pasiuvom FARTUKĄ, kad neiškristų kepenys…(Marius)"


2002.08.07
42–asis slenkstis – slenkstis "Katapulta"; (plaukte) 2,5 km.


             Šiandien įveikėme du pavojingus slenksčius – "Bilijardą" ir "Katapultą". Tiesa, antrajame atsilaikė tik "Kakutis Neapverčiamasis", kitų dviejų laivų ekipažams teko išsimaudyti. Plaukėme be daiktų ir keleivių, neapkrautais laivais. "Bilijardas" – tai dviejų pakopų slenkstis, kurių aukštis atitinkamai 1 m ir 1,5 m. Tarpe tarp slenksčių upė padaro porą posūkių ir stengiasi užnešti ant dešinėje pusėje esančios nuožulnios lavos plytos. Slenkstį visi įveikėme sėkmingai.
             "Katapulta" sudaro keturios pakopos: pirmoji gero pusmetrio aukščio, su kieta bačkele, antroji – pagrindinė – 3 m status krioklys, o dvi paskutinės – lėkštesni metriniai nupylimai.
             "…"Nu my pošli". Traukiam į pagrindinės pakopos dešinę, kur srautas ne taip stačiai krenta, bet ne visi norai išsipildo. Pirmoje pakopoje keletai sekundžių konkrečiai užsėdame bačkoje. Visi trys kantriai palaukę, kol Eima papozuos prieš teleobjektyvus ir pradės irkluoti, bandome kastis į dešinę, bet vandens srautas per daug galingas ir nuo pagrindinio slivo šokame kaire puse. Prieš akis momentas, kai stačiai neriame žemyn, po to staigiai išneriu iš po apvirtusio katamarano, ir Romo mėlynas šalmas intensyviai bandantis prasiveržti į vandens paviršių kato viduryje (mat tenais buvome tankiai privarę skersinukų keleiviui ir kroviniui pritvirtinti). Marius įsikibęs į katą šalia, Eima – už matomumo ribų. Visą šį balaganą priploja iš karto už krioklio prie dešinio kranto. Į orą skrieja morkos, girdisi sužavėtų žiūrovų aikčiojimai ir patarimai, iš už dešros išnyra besišypsanti prigėrusio Eimos fizionomija. Jis nudžiugina Romavičių, jau spėjusį pasigesti savo dešinio žaliojo kedo. Sėdim iki pusės vandenyje, mojuojam stovintiems krante ir mąstom, ką toliau veikti. Bet ką čia primąstysi – atverčiam katamaraną ir iš antro bandymo įšokę į srovę užbaigiam slenkstį…(Vytas)"

 

             Toliau buvo išsakyta mintis, kad "lutče byt živim razriadnikom, čem miortvym masterom sporta". Bet po truputėlį Algis su Denisu įsidrasino. Ir koks buvo visų džiaugsmas, kai jie praėjo.
             "… Minia iš susijaudinimo visai pašėlsta – staugia, rėkia, dalina patarimus, pro kurią pusę atsisukinėti, bet ekipažui viskas jau nė motais, jie sau jau įprastu stiliumi – šonu įveikia likusias dvi slenksčio pakopas. Iki švartavimosi vietos nugalėtojus krantu vejasi plačiai mojuodami rankomis žiūrovai. Pasipila sveikinimai, pirmieji interviu…(Vytas)"
             Toliau Vitalijaus ir Arvydo eilė. Deja, nušokus nuo pagrindinės pakopos, išnėrė tik viena katamarano dešra ir iš lėto atsuko mums savo pilvą. Apvirtęs katamaranas slenkstį įveikė jau be irkluotojų pagalbos. Na, bet visi liko patenkinti – tai daugiausiai aštrių įspūdžių padovanojusi žygio diena.


2002.08.08
Slenkstis "Katapulta" – Obtojaus kaimas; (plaukte) 25 km.


             "…Aušta gražus rytas… Chebra lenda iš palapinių, rankioja pusiau sausus drabužius, dar bando per pusryčius džiovinti prie laužo ir prieš rytinę saulę. Emocijos po vakarykštės Katapultos aprimo, kaupiamasi prieš Neliečiamąją (Nedatrogą), kuri pakankamai rimta, bet Neliečiamoji… Vien tas pavadinimas sukelia adrenalino kiekį. Būtų slenkstis pavadintas kitokiu pavadinimu, pvz., Atsiduodančioji, gal psichologiškai ir palengvėtų…(Romas)"
             "Nedatroga" – tai įspūdingas, 3,5 m krentantis nuožulnus vandens kalnas. Jo ilgis apie 30–40 m, per kuriuos jis tarp lavos sienų daro statų posūkį. Kad ir kaip baisiai jis atrodė, kad ir kokia gili duobė jo pabaigoje, visi ekipažai "Nedatrogą" įveikė labai lengvai.
             Toliau "Variant" – 2 m krioklys, į kurį įlėkėme be žvalgybos. Viskas baigėsi gerai, tik mūsų perkrauto "penkiaviečio" katamarano rėmas neatlaikė. Po trumpo remonto plaukėme toliau. Žomboloko rimtieji slenksčiai jau praeiti.

 

             Bet ir vėl netikėtumas – armatūros strypas, lendant po vos ne vieninteliu upėje tilteliu, taikėsi man tiesiai į klyną, ir aš vėl atsidūriau vandenyje. Porą dienų teko padžiovinti savo "vandeniui atsparų, ant kaklo nešiojamą" fotoaparatą. Sustojome priplaukę tiltą prie Obtojaus kaimo. Sodybos šeimininkas pažadėjo iki ryto pataisyti savo senutį ZIL'ą ir pavežėti mus, aplenkiant nemalonų užvartų ruožą. Be to, jis prigaudė kiršliukų, kuriuos Senelis stebuklingai ištroškino grietinėlėje, gautoje iš to paties seno buriato.


2002.08.09
Obtojaus kaimas – slenkstis "Vandenininkų džiaugsmas"; (automobiliu) 8 km – Okos upė prieš Orcho Bom kanjoną; (plaukte) 30 km.


             Atsikėlėme anksčiau, norėdami apžiūrėti mirusio Molgolžon kaimo apylinkėse esančius piešinius ant uolų. Išėjome tik 10 val. ir sugebėjome pamatyti tik mėlynais dažais numaliavotą stačiakampį. ?! Taip "pasikultūrinę", sumetėme nuleistus laivus į mašiną ir nuparpsėjome iki paskutiniosios Žomboloko rėvos.
             "…Kanjonas labai gražus, nors sienas mačiau tik pradžioj ir pabaigoj – visą plaukimo laiką žiūrėjau į bangas ir akmenis. Upės kritimas kanjone ~ 10m/km, kanjono ilgis 1,5–2 km. Pralėkėm su vėjeliu. Ne veltui jį vadina "radost' vodnika". Nuo bangos ant bangos: Žmbolok–ok–ok–ok. Netgi atrodo, nesikeikėme per daug. Na, čia paaiškės iš Eimos nufilmuotos medžiagos. Nors ir labai nenoriai, Senelis visgi davė kamerą…(Agnė)"
             Rėva baigiasi, Žombolokui įtekėjus į Oką. Už kilometriuko nuostabi vieta, kur uždarame plyšyje tarp uolų, viena Žomboloko atšakėlė krenta į Oką 20 m aukščio kriokliu. Čia ir papietavome. Likusią dienos dalį nuobodžiai irklavome lėtais Okos vandenimis, ieškodami vandeningesnės protakos, ir priplaukėme beveik prie pat Orcho Bomo kanjono.


2002.08.10
Orcho Bom kanjonas iki jo vidurio; (plaukte) 30 km.


             Prabudome tirštame rūke. Arvydas išlėkė žvejoti, o visi kiti gulinėjo ir lėtai slankiojo po stovyklavietę. Apie 10.30 išsisklaidžius rūkui, pajudėjome. Pietavome prieš pat įplaukimą į Orcho Bomo kanjoną. Ir čia pirmą kartą sugavome porą stambesnių žuvų – lenokų. Kanjonas pakeri nuo pirmo žvilgsnio. Upė vingiuoja spausdamasi prie didžiulių vertikalių uolų, kurios neretai siekia kelis šimtus metrų aukščio.
             "…Upė ir jos krantas fantastiški. Kalnai statūs ir aukšti, sunku net aprašyti, kiekvienas turi savitą ir nepakartojamą grožį. Taip kad aikčiojam vos pasiekę kitą posūkį. Bangos, uolos, dangus, vanduo – sėdi ir kaifuoji…(Algis)"
             Posūkiuose, kur srovė greitesnė, stovinčios bangos po 1–2 m. Lindome į jas nesižvalgydami ir nesistengdami išvengti, patirdami didelį malonumą. Prie "Balšoj Okinskij" slenksčio radome rusų vandenininkų laivus. Sustojome apsižvalgyti ir slenkstį įveikėme po vieną laivą, pafotografuodami. Sako, potvynių metu bangos čia būna iki 4–5 m. Būta čia ir keleto nelaimingų atsitikimų. Mums plaukiant, bangos siekė porą metrų.
             Dar šiek tiek paplaukę radome "pačią gražiausią stovyklavietę pasaulyje" – tikrą "Rojaus Paplūdymį". Tai smėlėtas, pušelėm apaugęs upės vingis, o kitapus upės – 200 m aukščio siena, kuri per dieną įkaitusi dar ilgai spinduliavo mums savo šilumą. Be to, maudynės, ilgas vakaras prie laužo, kepti kiršliai ir lenokai bei skiesto spirito ugniniai lašai – žodžiu, "absoliuti palaima".

 

2002.08.11
Orcho Bom kanjonas – Žarikoj intakas; (plaukte) 55 km.


             Pajudėjome tik 11.30.
             "…Vis dar plaukiame Orcho Bom kanjonu. Vaizdai aplink fantastiški, tik liūdna, viso šio aplinkinio grožio neįmanoma perteikti fotografijose – masteliai ne tie. Kanjonas iš tiesų grandiozinis. Žmogus ant plausto prie uolų sienos atrodo kaip raudona skruzdėlytė…(Arvydas)"
             Per pietus Arvydas sugavo keturis kiršlius. Vėliau gan greitai priplaukėme Choito–Okos intaką, žymintį kanjono pabaigą. Iki maršruto pabaigos dar liko 130 km, iki traukinio – trys dienos.


2002.08.12
Žarikoj intakas – Tagero intakas; (plaukte) 80 km.


             Nuobodi ir sunki diena. Kėlėmės 7 val., o pajudėjome 9.30. Arvydas velkiavo ir iki pietų pagavo porą kiršlių.
             "…После обеда сплавлялись до 20.30, что в итоге составило десять часов чистого сплава. Замечу, что после обеда веслить большого желания не было и наш катамаран, идя по шиверам, прибегал к технике сплава – «самосплав», которая заключается в том, что члены экипажа принимают горизонтальное положение, прикрывают глаза и расуждают о пользе и удобстве токой техники сплава. Даже было выдвинуто замечание, что при такой технике сплава возможен успешный проход порога «Катапульта»…(Vitalijus)"
            Keturviečio katamarano ekipažas sustingusius sėdmenis bandė atgaivinti irkluodami stati ir įsivaizduodami esą Venecijos gandoljerai.
             Šioje vietoje kalnai po truputį traukiasi ir nyksta. Nakvynei pasirinkome tankų beržynėlį, pilną moškių.


2002.08.13
Tagero intakas – Verchneokinsko kaimas; (plaukte) 40 km.


             "…Выход в цивилизацию. «Концы» в воду – конец сплава. Дежурные: Агнежка, Альгис. Время подъема: 7.00 + 5 – 10 мин. Время подъема группы 7.30 – 7.40. Погода: тепло (18о – 20оС); Солнце встает в дымке. Мошки встали раньше, если вообще отходили ко сну.
             Цель дня: добраться до Верхнеокинска, сняться и закончить сплав…(Denisas)”
             Išplaukėme 10 val. Kalnai pasibaigė, upė skilo į protakas, ir mūsų pagrindinis rūpestis – kaip pasirinkti vandeningesnę vagą. Pirmyn atgal zujo žvejų motorinės valtys. Aplenkėme porą grupių su plaustais ir katamaranais, kurių viena net plukdėsi vešlų dvimetrinį kedro sodinuką. Taip pamažu plaukdami 15 val. pastebėjome Verchneokinsko žymes. Pats kaimas nuo upės nutolęs apie 500 m.
             Daug negaišdami pradėjome ardyti mūsų laivyną ir pasiuntėme į kaimą žvalgus. Kruopos jau buvo pasibaigusios prieš dvi dienas ir, jei ne Arvydo žuvys, būtumėme maitinęsi tik taukais ir lašiniais su džiuvėsiais.
             Pirmo desanto atneštus žuvies konservus, šviežią duoną, "ikra kabačkovaja" ir alų sunaikinome per pusvalandį, tad teko pasiūsti antrą brigadą. Čia vėlgi pilna moškių. Patys ištvermingiausi miegoti nuėjo jau po pirmos.

 

             PABAIGA
             "…Anksti ryte autobusas Verchneokinskas–Zima. 21.08 (16.08 Maskvos laiku) traukinys Irkutskas– Zima–Maskva. Štai jau trečia para bildame traukinyje Lietuvėlės link. Įspūdžiais su kaimynų grupe jau pasikeitėme, konjako ir degtinės taurės už draugystę ir ateinančius žygius jau išgertos. Ramu. Visi atrodo patenkinti tom dviem savaitėm Sajanuose – orai lepino, kiekviena diena suteikdavoi krūvas naujų įspūdžių ir pojūčių. Per tuos įvykius atrodo, kad ir namie seniai nebūta, kad ir ten gali rasti ne mažiau permainų. Traukia. Geras daiktas tos atostogos...(Vytas)"


Kontaktai © Visos teisės saugomos – VIKINGAI Privatumo politika